Telefony zaufania
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.https://dokumenty.mein.gov.pl/f201efc8-0ae9-4ad2-97d1-eb0b400d74f5/ramkapomocowa.png
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Dotyka ona około 10% populacji. Towarzyszenie bliskiej osobie, którą dotknęła depresja jest niezwykle trudne. Dzieje się tak z kilku powodów. Z jednej strony, sami odczuwamy nieprzyjemne stany widząc, że ktoś bliski cierpi, a my nie możemy natychmiast mu pomóc, tak, aby już nie doświadczał apatii, bólu i niemocy. Obawiamy się, że czegoś nie dopilnujemy i może dojść do tragedii. Nie oceniajmy, nie krytykujmy, starajmy się zrozumieć, nie obawiajmy się pomocy specjalistów.
Razem, mimo trudnego w tej chwili dla nas czasu – możemy wiele.
Joanna Czeszejko
Formularze
Materiały
- Trochę o asertywnościCzytaj więcej