• Akcja "Moje dziecko idzie do szkoły"

• MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY  - akcja  realizowana od 10 lat w szkołach  na terenie gminy Nidzica przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nidzicy.

Podczas realizacji tej akcji zwracamy dużą uwagę na profilaktykę wad postawy.

SZANOWNI  RODZICE

Wiele różnych przedmiotów wypełniających tornister staje się niekiedy górą nie do przeniesienia. Pamiętajmy o tym, że nadmiernie obciążone plecaki szkolne mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie dzieci.

Przeciążone plecaki, obok braku aktywności fizycznej, są jedną z przyczyn występowania u dzieci i młodzieży wad postawy. Zbyt ciężki tornister może wywołać bóle pleców, zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa i doprowadzić do jego skrzywienia. Duże ciężary noszone przez dzieci przyczyniają się również do zmniejszenia pojemności płuc.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego:

• waga tornistra nie powinna przekraczać 10–15% masy ciała,
            • powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
            • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
            • cięższe przedmioty powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
            • plecak powinien mieć równe, szerokie szelki,
            • długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
            • zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
            • plecak należy nosić na obu ramionach,
            • wskazane jest, by rodzice kontrolowali zawartość tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

Kupując tornister, warto zwrócić uwagę na jego masywność. Niektóre są bowiem bardzo ciężkie i nawet bez żadnej zawartości stanowią duże obciążenie dla dziecka. Co jeszcze możemy zrobić? Uczyć dzieci racjonalnego pakowania plecaka, usuwania z niego rzeczy niepotrzebnych. Kupować zeszyty w cienkich oprawkach i w miarę możliwości zamieniać grube zeszyty na cienkie. Proponować dziecku, by zabierało do szkoły napoje i żywność w lekkich opakowaniach. Pamiętajmy także, że istotne dla kształtowania właściwej sylwetki jest zapewnienie dziecku odpowiedniego, ze względu na pozycję ciała, stanowiska pracy w szkole i w domu, a także zachęcanie go do aktywności fizycznej.

Państwowy Powiatowy
                                                                                                      Inspektor Sanitarny  w Nidzicy

mgr Beata Rapacka

Załączniki:

ulotka-Telefony-i-kuchenki-mikrofalowe.pdf

ulotka-Informacje-dla-rodzicow.pdf

Ulotka-II_sniadanie.pdf

Kolorowanka_dot._Moje_dziecko.....pdf

Broszura-dla-rodzicow-1.pdf

• Obóz rekreacyjno-sportowy Jantar 2023

• TRÓJKA Nidzica melduje - OBÓZ REKREACYJNO-SPORTOWY Jantar 2023 rozpoczęty.

Za nami szczęśliwa podróż, zakwaterowanie, kolacja i pierwsze zabawy, zaś przed nami pierwsza noc - postaramy się dziś nie dać mocno w kość naszym opiekunom...

Dzień drugi - zdobyliśmy trochę wiedzy na temat zamku w Malborku, po smacznym obiedzie powitaliśmy Bałtyk, a po kolacji były gry i zabawy sportowe.

Serdeczne całuski dla rodziców. Ps. jeszcze nie tęsknimy.

Dzień trzeci - obfitował w emocje: strach, zwątpienie ale także radość, a to za sprawą parku linowego. Po południu zjedliśmy najlepsze lody na Pomorzu i oczywiście zajęcia sportowe. Wieczorem jeszcze czekają nas zabawy terenowe.

Dzień czwarty - atrakcje na wielkim placu zabaw. Po obiedzie korzystaliśmy z pięknej pogody kąpiąc się w promieniach słońca i falach morza, a wieczorem obowiązkowo zajęcia sportowe.

Dzień piąty - niedzielę - zaczęliśmy od mszy świętej w tutejszym kościele. Następnie było zwiedzanie okolicy, lody i inne słodkości. Pogoda dopisuje więc wygrzewaliśmy się na plaży . Po kolacji piłka nożna, siatkówka, koszykówka i zabawy bieżne, a przed nami jeszcze konkurs "Mam talent".

Ps. Może ktoś zgadnie kto jest przedstawiony na malunkach naszych zdolnych uczestników.

Ostatni dzień naszego pobytu spędzaliśmy na dokarmianiu zwierząt w mini ZOO, co sprawiło nam wielką radość. Nie mogło zabraknąć aspektu sportowego na torze gokartowym (rywalizację indywidualną w grupie starszej wygrał Filip Sikorski, a w młodszej Olek Ciesielski).

Ostatnia kąpiel i pożegnanie morza. Na koniec ośrodek Wiking ugościł nas potrawami z grilla, a przed nami jeszcze "zielona noc".

Pozdrawiamy naszych rówieśników, którzy teraz w Nidzicy spędzają ostatnie dni wakacji.

Pozdrawiamy serdecznie znad polskiego morza.

UKS Trójka, opiekunowie- Dorota Malinowska, Agnieszka Gnidzińska, Kazimierz Wrotek, Paweł Jankowski.

• Ogłoszenie

• WAŻNA INFORMACJA dla wyjeżdzających z TRÓJKĄ na nasz obóz rekreacyjno-sportowy w Jantarze.

ZAPRASZAMY na SPOTKANIE ORGANIZACYJNE.