Przyszłość jest pełna zagadek i niespodzianek, a zmieniające się trendy technologiczne potrafią naprawdę zachwycić. 17 września 2019 r. gościliśmy w naszej szkole pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy dla uczniów klas IV – VIII poprowadzili praktyczne zajęcia z przygotowania plików i obsługi niezwykle popularnych na rynku urządzeń do druku 3D.
Podczas warsztatów uczniowie otrzymali możliwość samodzielnego zaprojektowania, a nawet wydrukowania własnego obiektu w drukarce 3D metodą FDM (Fused Deposition Modeling), której główną zaletą jest stosunkowo tanie budowanie prototypów inżynieryjnych z rodzimych tworzyw sztucznych, takich jak: ABS, PC, PC-ABS, PET, PLA, czyli tworzywa, którego głównym składnikiem jest znana wszystkim kukurydza. Co ciekawe, okazało się, że w tej technologii można nawet budować domy !!!
Warsztaty poprowadzili wykładowcy Wydziału Nauk Technicznych UW - M w Olsztynie – dr inż. Paweł Pietkiewicz, dr inż. Wojciech Miąskowski i mgr inż. Bartosz Moczulak, a towarzyszyli im dyplomanci studiów inżynierskich Dagmara Klus oraz Kacper Soboczyński. Wszystkim Wam gorąco dziękujemy za otwartość, cierpliwość, za odpowiedź na każde z naszych pytań, a przede wszystkim za rozbudzenie w nas kreatywnego, twórczego myślenia. Nie spodziewaliśmy się, że tyle frajdy przyniesie nam zabawa z technologią drukowania w 3D.Szkolnym koordynatorem warsztatów była pani Beata Gotowecka.
Joanna Sątowska
Zdjęcia: Jacek Maculewicz